Всесвітній день боротьби проти раку був заснований Паризькою хартією, прийнятою на Всесвітній зустрічі на вищому рівні по боротьбі з раком для нового тисячоліття в Парижі 4 лютого 2000 року. Дія цієї хартії спрямована на заохочення досліджень щодо лікування та профілактики захворювання, модернізацію послуг, що надаються пацієнтам, і мобілізацію світової спільноти проти раку.
У статті 10 Статуту Паризької хартії зазнечено, що 4 лютого – Всесвітній день боротьби проти раку.
Рак – це загальне позначення більш ніж 100 хвороб, які можуть вражати будь-яку частину організму. Одним з характерних ознак раку є швидке утворення аномальних клітин, що проростають за межі своїх звичайних кордонів і здатних проникати в довколишні частини організму і поширюватися в інші органи (цей процес називається метастазом). Рак розвивається з однієї єдиної клітини. Перетворення нормальної клітини в пухлинну відбувається в ході багатоетапного процесу, що зазвичай представляє розвиток передракового стану в злоякісні пухлини.
Основні фактори, які можуть впливати на розвиток хвороби:
• тютюнопаління;
• зловживання алкогольними напоями;
• недоброякісне харчування;
• надмірне сонячне світло та радіація;
• забруднене довкілля;
• стреси;
• спадковість;
• порушення вироблення гормонів;
• безсистемне вживання медичних препаратів;
• відсутність фізичної активності.
Як правило, більшість із них, призводять до виникнення раку під час їх тривалого впливу на організм людини та поєднання кількох факторів. Проте, боротьба з раком не може бути ефективною лише завдяки зусиллями медиків. Важливість та гостроту цієї проблеми має усвідомлювати не лише медична спільнота, а й самі пацієнти. Всі ми знаємо, що лікуванню максимально ефективно підлягають лише ті хвороби, котрі виявлені своєчасно та на ранніх стадіях. Саме на початкових стадіях рак виліковний, але хворобу потрібно розпізнати якомога раніше.
Основні першочергові заходи пацієнта для профілактики хвороби:
• щорічно проходити профілактичний медичний огляд;
• щорічно проходити флюорографічне обстеження;
• проходити ультразвукове обстеження молочних залоз, жінкам старше 40 років – мамографію;
• після профілактичного огляду, за призначенням лікаря, проходити колоноскопію для виявлення раку товстої кишки (чоловікам і жінкам старше 50 років),
РSA-тест для виявлення раку передміхурової залози (чоловікам старше 50 років), магнітно-резонансну томографію та інші.
Однією з проблем онкологічної допомоги є значний рівень занедбаності випадків раку. Часто це зумовлено відсутністю настороженості населення до онкозахворювань та прийомів самообстеження, нехтуванням профілактичними оглядами, запізнілим виявленням хвороби, а також недостатньою обізнаністю про можливості профілактики та ведення здорового способу життя.
Отже, турбота про власне здоров’я, відмова від шкідливих звичок, регулярне звернення до лікаря – 1 раз на рік для проходження профілактичних оглядів та при появі найменших сумнівів щодо стану свого здоров’я – це шлях до повноцінного та якісного життя.
Найвідоміші факти про рак:
- Рак легенів – найпоширеніший вид раку в усьому світі та становить 13% від загального числа нових випадків.
- Рак легенів – найбільш поширена форма раку в усьому світі у чоловіків, що складає майже 17% від загального числа нових випадків.
- Рак молочної залози є найбільш поширеною формою раку в усьому світі у жінок, що становить більш, ніж 25% від загального числа нових випадків.
- В Україні щороку понад 160 тис. жителів дізнаються, що вони – онкохворі. Ризик розвитку онкологічних захворювань становить 27,7% для чоловіків і 18,5% для жінок. Сумна статистика свідчить, що близько 90 тис. людей, серед них 35% – люди працездатного віку, помирають від раку. Щодня в країні констатується, в середньому, 460 нових випадків захворювання.
- Злоякісні новоутворення вражають в Україні кожного четвертого чоловіка і кожну шосту жінку, при цьому шанс захворіти істотно збільшується після 50-ти річного віку. За розрахунками фахівців, до 2020 року кількість людей, які вперше захворіли на рак, в Україні перевищить 200 тис.
- Онкологічна захворюваність стабільно зростає на 2,6-3% на рік.
- На даний момент вже відомо, що виникнення 45-50% онкологічних захворювань можна було б запобігти, дотримуючись елементарних норм здорового способу життя.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.