Мова
uk Ukrainian

Київський професійний коледж з посиленою військовою та фізичною підготовкою

Поради юриста

Конвенція ООН про права дитини

Передусім, Конвенція — це угода.Текст Конвенції про права дитини готувався, обговорювався та узгоджувався більше десяти років. Конвенція ООН про права дитини – це угода між країнами. В ній записано, як уряд кожної країни має дбати про дітей. Конвенція була прийнята та відкрита для підписання та приєднання резолюцією 44/25 Генеральної Асамблеї ООН від 20 листопада 1989 року. Цей особливий документ було ратифіковано 191 країною світу.Конвенція ООН про права дитини набула чинності в Україні з 27 вересня 1991 року і з цього часу є частиною національного законодавства. 

Права дитини в Україні

Україна ратифікувала Конвенцію ООН про права дитини в перший же рік своєї незалежності. В нашій країні не існує спеціального законодавства для неповнолітніх, і їх права виділені окремими статтями Сімейного, Цивільного, Кримінального та Кримінально-Процесуального кодексів України, а також регулюються окремими законами, такими як закони «Про охорону дитинства», «Про соціальну роботу з дітьми та молоддю», «Про попередження насильства в сім’ї». Різні державні інституції та міністерства покликані відповідати за дотримання прав дитини в Україні. Багато зусиль також докладають громадські організації, які працюють на терені захисту прав дитини, щоб кожна дитина почувала себе захищеним законом повноцінним членом суспільства.Конвенція ООН про права дитини – це твої права. Вони знайшли своє відображення у чинному законодавстві України. Ти можеш не думати про них. Ти можеш не використовувати їх щодня. Втім, ти маєш знати, що вони існують і вони невід’ємні від інших прав, гарантованих тобі державою. Закони різних країни різні. Йдеться зокрема про цифру повноліття і про вік, з якого підліток несе кримінальну відповідальність за скоєний злочин: в одних країнах це 7 років, в інших – 12, в Україні – 14-16 років. Але ти повинен знати, що є права, які не можна змінити. Наприклад, право на турботу і піклування. Також незмінним є, твердження про те, що всі діти мають рівні права. Держава може бути більш чи менш демократичною, але змінити ці права вона не може. Вони – твої. Конвенція ООН про права дитини містить 54 статті. В них ти знайдеш 40 прав, які має дитина. Нижче наведені тільки ті статті Конвенції, які стосуються твоїх прав. Всі права можуть бути класифіковані за певними принципами. 

Спробуймо класифікувати права:

1.Всі діти мають право на життя
2.Всі діти мають право на піклування і турботу
3.Всі діти рівні у своїх правах
4.Права «піклуйтеся-про-мене»
5.Ти маєш право на достатнє та здорове харчування
6.Ти маєш право на освіту
7.Ти маєш право на медичну допомогу
8.Ти маєш право на розваги
9.Права «не знущайтеся наді мною»
10.Ти маєш право на захист від економічної експлуатації та примусової праці
11.Ти маєш право на захист від будь-якої роботи, яка може бути небезпечною для твого здоров’я
12.Ти маєш право не бути жертвою війни
13.Ти маєш право на захист від сексуальної експлуатації
14.Право «я маю власну думку»
15.Ти маєш право виражати свої погляди
16.Ти маєш право сповідувати свою власну релігію
17.Ти маєш право об’єднуватися з іншими
18.Ти маєш право на інформацію.

Права «спеціальних потреб»:

життя деяких дітей є важчим, ніж у їхніх однолітків. Тому такі діти потребують спеціальної уваги і піклування, до них відносять:
1.Діти-інваліди
2.Діти, позбавлені батьків
ського піклування
3.Діти-біженці 
4.Діти у конфлікті з законом

«Загальна декларація прав людини» була прийнята Генеральною Асамблеєю ООН 10 грудня 1948 в паризькому палаці Шайо. Детальніше

Загальні поняття про права дитини
юрисконсульт Київського міського Центру роботи з жінками
Власенко Н.М. Детальніше
 
Праця неповнолітніх Детальніше
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: